Częste pytania

Jak działa opcja "Kup Teraz"?
Opcja często wykorzystywana przy zastępstwach planowych. Przychodnia informuje o tym na jaki okres potrzebuje lekarza. Ustalany jest maksymalny budżet przeznaczony na pokrycie zastępstwa - finalnie akceptowany przez przychodnię. Następnie szukamy lekarza spełniającego podane kryteria wystawiając aukcję Kup Teraz - dokładnie tak jak na allegro - czyli kto pierwszy ten lepszy kupuje ofertę zastępstwa.
Jak działają aukcje w górę?
Kontaktuje się z nami lekarz informujący kiedy jest dostępny do pracy na zastępstwo ( kiedy ma wolne). Wystawiamy jego ofertę i wygrywa przychodnia która wylicytuje najwyższą stawkę, jak przy klasycznej licytacji.
Gdzie odbywają się aukcje w górę oraz gdzie można znaleźć oferty Kup Teraz?
Zarówno aukcje jak i oferty Kup Teraz znajdują się w zamkniętej grupie na Facebooku, gdzie dostęp mają tylko lekarze.
Jak wcześnie trzeba rezerwować termin zastępstwa?
Im wcześniej, tym lepiej. Pamiętaj, że liczba dostępnych terminów jest ograniczona, dlatego jeśli nieobecność lekarza jest planowana wcześniej, np. z powodu urlopu - termin zastępstwa warto zarezerwować od razu.
Jak szybko jesteście w stanie zapewnić zastępstwo?
W zależności od terminu i lokalizacji Twojej placówki - jesteśmy w stanie zapewnić zastępstwo nawet w ciągu jednego dnia roboczego.
Czy lekarz-zastępca obsługuje system elektronicznej dokumentacji medycznej?
Tak, wszyscy nasi lekarze-zastępcy obsługują systemy EDM. Jednak w Polsce stosowane są różnorodne systemy. Dlatego potrzebujemy informacji, który z nich stosowany jest w Twojej placówce. W uzasadnionych przypadkach poprosimy Cię o przygotowanie na piśmie skrótu zasad obsługi Twojego systemu w zakresie pracy lekarza POZ.
Kto ustala harmonogram pracy?
Harmonogram pracy ustalany jest wspólnie z potencjalnym lekarzem-zastępcą przed potwierdzeniem przyjęcia zastępstwa.
Jaki jest wymiar czasu pracy lekarza-zastępcy?
Standardowo nasi lekarze pracują 8 godzin dziennie w dwóch sesjach po 4 godziny. Jeśli potrzebujesz, by lekarz-zastępca pracował w innym rozkładzie lub w innej liczbie godzin, prosimy o wcześniejsze poinformowanie nas o tym.
Jak poinformować odpowiednie organy o wprowadzonym zastępstwie?
Rozróżniamy tu dwa przypadki. Gdy planowany okres zastępstwa jest krótszy niż 14 dni - wystarczy tuż przed jego wprowadzeniem poinformować lokalny oddział NFZ. Informację należy wysłać faksem lub e-mailem. W przypadku dłuższych zastępstw pojawi się konieczność modyfikacji danych w SZOI - w tej sytuacji służymy pomocą w kwestii porad administracyjnych.
Czy lekarz na zastępstwie konsultuje zarówno dzieci, jak i dorosłych?
Szukając dla Państwa zastępcy szukamy lekarza konsultującego pacjentów w takich grupach wiekowych, jak zastępowany lekarz.
Czy lekarz na zastępstwie wystawia zwolnienia lekarskie?
Tak. Wszyscy nasi lekarze-zastępcy wystawiają zwolnienia lekarskie,
Czy lekarz na zastępstwie ma swoje recepty?
Nie. Nasi lekarze-zastępcy pracują na zapewnionych przez Twoją przychodnię drukach Rp i Rpw lub receptach drukowanych z systemu dokumentacji elektronicznej Twojej przychodni. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu druków recept dla lekarza na zastępstwie - skontaktuj się z nami.
Czy lekarz na zastępstwie wystawia recepty senioralne?
W większości nie. Nasi lekarze-zastępcy zazwyczaj nie posiadają uprawnień do wystawiania recept senioralnych, zwanych receptami "S". Dlatego prosimy, abyś w miarę możliwości zadbał o swoich pacjentów i jeszcze przed zastępstwem zaopatrzył ich w odpowiednie recepty.
Czy lekarz na zastępstwie wykonuje bilanse dzieci zdrowych?
Bilans jest specyficznym i czasochłonnym badaniem, dlatego lepiej jest, gdy wykonuje go lekarz, który na stałe opiekuje się danym dzieckiem. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność lekarz-zastępca wykona badanie bilansowe. Prosimy tylko o wcześniejszą informację o planowanym badaniu.
Czy lekarz na zastępstwie kwalifikuje do szczepień?
Tak, o ile są to szczepienia nieobowiązkowe, nie wynikające z Programu Szczepień Ochronnych. Natomiast jeśli w trakcie zastępstwa zaistnieje konieczność realizacji PSO, prosimy o wcześniejszą informację o tym fakcie.
Jakie opłaty pobierane są z tytułu pośrednictwa zastepstwa.pl?
Pobieramy 10% kwoty brutto od podpisanej umowy z lekarzem ? jest to jedyna opłata, jaką ponosi przychodnia. Na początku licytacji przychodnia może określić swoje widełki płacowe. Podczas licytacji przychodnia jest na bieżąco informowana o postępach i aktualnych stawkach oraz wykształceniu aplikujących lekarzy. W każdej chwili mogą Państwo zatrzymać licytację. Stawki zawsze podawane są godzinowo. Nie doliczamy dodatkowych kosztów do ustalonej ceny zastępstwa, niezależnie od lokalizacji. Dojazd i zakwaterowanie lekarza są już wliczone w ostateczną cenę zastępstwa. Opcja ?Kup Teraz? działa dokładnie tak samo - pobierane jest 10% od ustalonej stawki godzinowej brutto.
Jak wyglądają kwestie formalne współpracy?
Idea Zastępstwa.pl polega na tym, iż łączmy lekarzy, którzy są dostępni w danym czasie, z przychodniami, które potrzebują wolnych rąk do pracy. Umowa zawierana jest bezpośrednio między lekarzem, który wygrał licytację, a przychodnią. Tożsamość lekarza ujawniana jest dopiero po potwierdzeniu warunków współpracy. Licytacje odbywają się w zamkniętej grupie na Facebooku, gdzie dostęp mają tylko lekarze, którzy uprzednio przeszli nasz proces rekrutacyjny. Drugą opcją współpracy jest skorzystanie z oferty lekarzy którzy mają podpisaną umowę z Przychodnią Szczecińską i również działają jako lekarze w zastępstwie.
Jak długo zajmuje znalezienie odpowiedniego zastępstwa?
Gdy wystąpi nagła potrzeba organizacji zastępstwa w przychodni, zazwyczaj jesteśmy w stanie zorganizować zastępstwo już następnego dnia. Wiąże się to jednak z wyższą stawką za zastępstwo zorganizowane w trybie pilnym. Im wcześniej przychodnia zgłosi się do nas, tym szybciej jesteśmy w stanie pomóc w znalezieniu lekarza za satysfakcjonującą obie strony stawkę.
Czy lekarz-zastępca może pracować w placówkach czasie Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nocnych i świątecznych zmian?
Tak, może.
Lekarz zastępca a refundacja NFZ
Lekarz-zastępca podpisuje umowę z przychodnią i na okres zastępstwa zostaje pracownikiem przychodni. Obowiązują go te same warunki i regulacje, co innych pracujących w Twojej placówce lekarzy. Co za tym idzie - przychodnia musi wprowadzić lekarza do SOI. Lekarz z zastępstwa pracuje na drukach Rp i Rpw lub receptach drukowanych z systemu dokumentacji elektronicznej, jakim dysponuje przychodnia.
Ile może trwać zastępstwo?
Zastępstwa mogą mieć postać kilkugodzinnych, jednodniowych, ale i kilkudniowych a nawet wielomiesięcznych. W przypadku małych miejscowości i krótkiego czasu trwania zastępstwa (np. 2 godziny) może być problem z dostępnością lekarza i cena będzie przez to wyższa. Nie ma minimalnego okresu zastępstwa ? może być kilka godzin, może być kilka dni. Ważne - nie zajmujemy się rekrutacją lekarzy?na stałe?
Gdzie odbywają się licytacje i w jaki sposób przebiegają?
Licytacja odbywa się w zamkniętej grupie na Facebooku, gdzie dostęp mają tylko lekarze. Przebieg licytacji: Przychodnia poszukująca lekarza na zastępstwo kontaktuje się z nami. Wystawiamy ogłoszenie na grupie. Rozpoczyna się licytacja (holenderska, ponieważ stawki idą w dół). Przychodnia na bieżąco jest informowana o przebiegu licytacji, aktualnej stawce, kwalifikacjach i doświadczeniu licytujących lekarzy (ale bez ujawniania danych osobowych). Przychodnia decyduje, kiedy przerwać licytację. W licytacji biorą udział lekarze z całego kraju. Są to lekarze zarówno tuż po stażu, lekarze-rezydenci, jak i lekarze z doświadczeniem.
Jakie stawki występują najczęściej w licytacji?
Licytacja holenderska jest licytacją "w dół", czyli zaczynamy od najwyższej stawki, na ogół od 250-300 zł. Średnia stawka,, na jakiej zatrzymuje się licytacja to ok. 100-200 zł. Przychodnia poszukująca lekarza na samym początku przedstawia, jakie widełki płacowe jest w stanie zaoferować.
Czy poprzez zastepstwa.pl przychodnia znajdzie zastepstwo za specjalistę innej specjalizacji?
Oferta skierowana jest głównie do przychodni poszukujących lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrów, NPL, SOR oraz lekarzy ogólnych. W tym momencie nie dotyczy lekarzy poszukiwanych przez poradnie specjalistyczne.

Lekarz na zastępstwo potrzebny od zaraz?

Już się tym zajmujemy. Wyślij wiadomość.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności